המדריך למפוטרת

א.

אחרי החגים הגיעו וגל הפיטורים מתחיל לעלות, להתגבר, אוטוטו והוא הופך נחשול העומד לשטוף את כל הסקטורים במשק, כמו שיכולה להראות רשימת המפוטרים הקצרה הזו שליקטתי: 150 עובדים במפעל גיבור ספורט בקריית שמונה, 50 מפוטרים בפריזמה, קומברס שכבר פיטרה 125 מתכננת לפטר עוד 200, חברת הליסינג דורנט תפטר 40, לומניס כבר פיטרה 40, יבואנית הקוסמטיקה שסטוביץ פיטרה כ-100 דיילות יופי, חברת הקייטרינג נדיר נסגרה ופיטרה 350 עובדים, כלל פיננסים שיגרה 20 מכתבי פיטורים, אמדוקס מפטרת כ-200 עובדים בירושלים וסוגרת את הסניף, קודאק ישראל תפטר כ-150 עובדים, קמטק מפטרת 70, חברת הצמיגים אליאנס פיטרה עשרות, בקרוב גם באפריקה ישראל. הנהלת מכון התקנים מתכוננת לפטר קרוב ל-100 עובדים, וואלה, ידיעות, מעריב, כולם מפטרים, סנדיסק פיטרה 40, לוגיה פיטרה 20, 20 יפוטרו גם ממירס, נטפים עומדת לפטר 150, משמר פיטרה 900. ועוד, ועוד, ועוד, וזוהי רק ההתחלה לה. פיננסים, היי-טק, תעשייה, תקשורת, מזון, רכב, מכשור רפואי – לאן שלא תביט החרב מתהפכת, משתוללת. מסביב יהום הסער וראשנו שח אחושילינג.

כשהגשם יורד הוא לא יורד רק על גג אחד, כתב בוב מארלי. 20 מיליון שכירים ברחבי העולם יפוטרו עד סוף 2009 בעקבות משבר הפיננסי העולמי, נכתב בדוח שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לענייני תעסוקה של האו"ם. מעניין אם גם שם, בסוכנות הבינלאומית לתעסוקה, מפטרים.

 

ב.

בתור מי שפוטר לא פעם ולא פעמיים אני יכול להציע טונות של אמפטיה לאחיותיי ואחיי בכל רחבי העולם ובמיוחד לישראלים שביניהם, שהרי מפוטרי עירך קודמים. הבעיה: עם אמפטיה לא קונים במכולת. עוד בעיה: את מה שכן קונים אתו במכולת אין לי אפשרות להציע. בעיה שלישית: לך תמצא מכולת. הכל רשתות שיווק. יש כרטיס מועדון?

מה שכן, אני יכול לנסות ולתת כמה עצות טובות וטיפים לתקופה הראשונה של המובטלות. נכון, מדורי הקריירה למיניהם מלאים בטיפים למובטל הטרי בנוסח: "ארגן לעצמך רשימת מטלות", "זה הזמן לברר עם עצמך מהן היכולות הייחודיות שלך", "עדכן את קורות החיים", והלהיט הגדול "זהה את התחושות והחוויות העוברות עליך, כך תוכל להכיר את עצמך ולצמוח".

 

אבל אני אומר: יאללה יאללה. כל אחד שפתח ספר קואוצ'ינג בעמוד מקרי לחלוטין יכול לעוץ את העצות יד-רביעית האלה. רק מי שלא פוטר בחייו, שלא יודע מהו טעמה של שיחת פיטורין מהירה-מרירה, יכול לייעץ למי שהרגע פוטר "להכיר את עצמו ולצמוח". אני, אם מישהו היה מייעץ לי להכיר את עצמי ולצמוח אחרי פיטורין, הייתי מכיר לו את ג'ק, השפיץ של מגף הבוקרים הימני שלי, ואת צ'אק – אגרוף המחץ של יד שמאל שלי, שיצמיח לו אחלה פנס בעין.

השליכו אם כן לפח את העצות הנ"ל. קחו את אלה, הן יותר טובות. העצות מנוסחות בלשון נקבה אבל מיועדות לשני המינים:

 

ג.

אל תחייכי. המעסיקים של היום רוצים שתזדהי אתם, שתביני אותם, שתראי את הדברים מהצד שלהם, שתתני להם חיבוקי. הם ממש רגישים היום, כל האקזקיוטיבז. אל תסכימי לשחק את המשחק. הם יגידו לך שהפיטורים היו המוצא האחרון. זה כמעט תמיד שקר. בדרך כלל פיטורים הם המוצא הראשון, הקל. היו להם מלא דברים לעשות, אבל הם בחרו לשלוח אותך הביתה. אל תקני את הטון האמפטי שלהם, מה שאת שומעת זו הקלה. הקלה שהם נפטרים ממך. אף אחד מהם לא ויתר על כלום בשבילך, תזכרי את זה.

אני מבקש ממך, אחות, שתביטי למציאות בעיניים ותקבלי את האמת הקשה: חוץ ממקרים קיצוניים של חברה שמפורקת, הבוס מפטר את מי שהוא לא רוצה. אמרו לו לפטר 15% או 30% והוא בחר בך. הוא יכול היה לבחור בבחור מהמשרד ממול, אבל הוא בחר בך. את לא חשובה לו כהוא זה. אם היית חשובה לו, לא היית מחזיקה מכתב פיטורין. הוא מחייך אלייך, עושה פרצוף משתתף, מספר לך על המשבר הכלכלי, הוא רוצה שתמרקי את מצפונו. הוא רוצה ללכת הביתה בלב שקט. אל תסכימי. אל תחייכי אליו. קחי את זה אישי. זו זכותך. מצד שני, אל תיקחי את זה יותר מדי אישי. מצאי נחמה בעובדה שאת בסירה עם עוד לפחות 20 מיליון שכירים ברחבי העולם. צפוף? דמייני שזה אינטימי.

 

ד.

סביח. עכשיו, כשהבוקר הוא שלך וכבר לא מופקע על ידי ישיבת צוות, מאפים מאתמול וקפה סינתטי של רשת, את חייבת לפנק את עצמך בסם האהבה של המזרח התיכון, הממתק של הבקרים היפים, חטיף האנרגיה האולטימטיבי, ארוחת אלופי האלופים – סביח. בפיתה. כולל הכל. הסביח הוא הסינרגיה בהתגלמותה, ועל כך כבר שוררו גדולים ממני. אחרי מנה תרגישי שאת יכולה לעשות הכל אם רק תרצי, זה פשוט שעכשיו את לא רוצה.

ארגני לעצמך רשימת מטלות. ושימי אותה איפשהו. שבי בבית בבגדים תחתונים. הקשיבי לשקט של הבוקר המשתרר בבית אחרי שכולם יצאו, תני לערמות הכביסה להתערבב עם ערמות הדואר ולשעות הבוקר להתמזג אל תוך אחר הצהרים. שום דבר עוד לא הרג אף אחד, אם את מבינה למה אני מתכוון. כל הספרים האלה שרצית לקרוא אבל אף פעם לא היה לך זמן? לא יקרה כלום אם הם יחכו עוד כמה ימים. הזניחי את עצמך. אל תפעילי את הקשרים, פרמי אותם.

בכל מקרה, העצה הזו תגשים את עצמה מעצמה אחרי מנה של סביח.

 

ה.

תתחילי לשרוק. אחרים יגידו לך לפתח תחביבים חדשים, או לפחות לחזור לישנים, אבל תחביבים זה לאנשים שיש להם עבודה. אנשים בלי עבודה קוראים לזה "עיסוקים". לכן, את צריכה למצוא משהו שהוא אפילו לא תחביב, בטח שלא עיסוק. פשוט תתחילי לשרוק לעצמך את השיר הראשון שעובר לך בראש, ומשם תאלתרי. יחד עם האוויר יצא ממך גם התסכול והכעס. אבל תשרקי רק כשאת לבד, כן? אנשים ששורקים בחברה הם נודניקים. השריקה לא נועדה לאוזניו של איש חוץ ממך.

 

ו.

דברי לעצמך בקול. כשאף אחד לא בבית, זה הזמן לדבר עם החבר הדמיוני הכי טוב שיש לנו: אנחנו בעצמנו, כלומר מי שאנחנו מחשיבים לאני האמיתי שלנו, אם יש דבר כזה בכלל. מצאי נחמה בלשאול את עצמך בקול שאלות כמו: אז מה עכשיו? איפה שמתי את המפתחות של הצוללת?

את לא חייבת לענות, אגב. זה בדיוק הכיף הכי גדול בלדבר לעצמך: התשובה לא באמת מעניינת או חשובה. תודי על האמת: אנשים כל הזמן עונים למה שאומרים להם, ורוב הזמן הם סתם מדברים שטויות.

מקלחות ארוכות. על הבוקר. האדם העובד כבר לא מתרחץ. רוב הזמן הוא רק שוטף את עצמו. מצוקת המים? בפעם אחרת. מספיק את סובלת מהמשבר הכלכלי. שיתפילו, הנבלות.

סגרי את הטלוויזיה. אל תפלי למלכודת הזאת. תוכניות בוקר, כמו גם תוכניות הצהרים והערב, מיועדות למטומטמות ואת אינך כזאת. לשבת מול הטלוויזיה זו עליבות.

 

ז.

העבודה הבאה. מובטלות רבות עושות את הטעות הנפוצה וחולמות על העבודה הבאה, שתהיה זו שתמיד חלמו עליה. חלומות זה נחמד מאוד, אבל למה לבזבז את הזמן בחלומות על עבודה? בשביל זה יהיה לך את כל הזמן שבעולם בעבודה הבאה. בינתיים, תחלמי על דברים אחרים. יש קיר מולך, הביטי בו.

עמדי בתורים. תור אחד ביום, מניסיון, משחרר את הנפש מייסוריה ועושה פלאים לעור הפנים. בנק הדואר הוא מקום מצוין להתבוננות פנימית.

 

ח.

ואל תדאגי. יהיה בסדר, תאמיני לי. עוד כמה זמן תיזכרי בתקופה הזו בה ישבת בבית, אז לפחות שיהיו לך זיכרונות טובים ממנה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רונית  ביום 16/11/2008 בשעה 14:04

  איך לא היה פה את לעשות לעצמך פרצופים בראי?
  (הפניה מנוסחת בלשון נקבה אבל מיועדת אליך).

 • דרור פויר  ביום 16/11/2008 בשעה 14:39

  כי כבר הצעתי את זה פה ואני משתדלת לא לחזור על עצמי יותר מדי
  http://www.notes.co.il/dror/1101.asp

 • ויקטוריה סטאר  ביום 16/11/2008 בשעה 15:22

  יהיה קל לישם את העצות המעולות האלה, כי הודו זה כאן – סידור אחד ביום, שום דבר לא בקצב קבוע חוץ מאיטיות כללית, וזכרונות טובים של כולם חיים בסרט ורק את כבר לא.

 • רויטל  ביום 16/11/2008 בשעה 15:47

  קראתי, חייכתי, גיחכתי ונהניתי 🙂

 • שמעון  ביום 16/11/2008 בשעה 15:50

  ריך צדוק אומר ?

  הדקו את חגורות הבטיחות, ליידיז אנד ג'נטלמן, זו הולכת להיות טלטלה רצינית

 • דפנה לוי  ביום 16/11/2008 בשעה 15:59

  הגבתי תמיד ברכישה מסיבית של גבינות מסגנון הקממבר, פומפרניקל משובח ויין. אם כבר להיות עניים, לפחות לאכול טוב

 • אוטו פוקוס  ביום 16/11/2008 בשעה 18:24

  עצה משובחת. אני מיישם אותה בשעות הפנאי שלי גם עכשיו, כשכיר גאה. בכלל, הגשמה עצמית זה ללוזרים.

 • תומר  ביום 16/11/2008 בשעה 19:57

  !

 • אמיתי סנדי  ביום 16/11/2008 בשעה 20:32

  רכב, רכב זר
  רכב, רכב זר
  רכב זר הוא יגרר, הוא יגרר!

  (לשיר במנגינה של זמר, זמר לך)

  אחלה פוסט, יא מניאק
  (אל תיעלב, זה סתם מין ביטוי חיבה שכזה)

 • יודית שחר  ביום 16/11/2008 בשעה 20:47

  נהדר, וגם שלא תקרא לאישה, או את, אח כל זבל נשי לדורותיו.
  יכולתי לחיות כל חיי בבהייה בקירות, במקלחות חמות, ובבהייה שוב.
  כרגע אני עובדת בשלושה מקומות, אבל כשהייתי מובטלת אף פעם לא השתעממתי, בכלל לא מבינה מה משעמם בלהיות חופשי ואדון לעצמך, רק דאגתי בגלל הכסף.
  אני הייתי צריכה להיות סטודנטית נצחית, אלו חיים מושלמים באמת.

 • דרור  ביום 16/11/2008 בשעה 20:56

  אפשר גם לצאת למסע נקמה פרטי, מה שבארה"ב מכנים private vendeta, כשהיעד לא מוגדר. להביור הליום מתוצרת שפיצר הוא אביזר חובה במקרה שאופציה זו נבחרה.

 • הצועד בנעליו  ביום 16/11/2008 בשעה 22:22

  ואת חוק המאגר הביומטרי יש לעצור.

 • סרנה  ביום 17/11/2008 בשעה 0:07

  הכאב קל יותר. ומשתררת שלווה

 • יעל  ביום 17/11/2008 בשעה 0:14

  אגב, את הבהיה בקיר אפשר גם להמשיך אל תוך העבודה הבאה. גם הם ממילא יפטרו אותך בסוף עם בוא המשבר הכלכלי הבא, המאנייקים.

  ובכלל, בהייה עובדת טוב יותר כשאין קירות. סעי לטיול תרמילאים ארוך. כן, זה עולה כסף, אבל עדיין פחות משכר דירה בתל אביב. יש מצב שהאכסניה אפילו תהיה יותר מרווחת ופחות מוזנחת.

 • גם דרור  ביום 17/11/2008 בשעה 16:19

  כל הכבוד !!!
  חוכמת זן בהתגלמותה

 • רונית  ביום 17/11/2008 בשעה 20:52

  מכך שאת רומזת שאני לא מכירה את מדריכייך האחרים.
  זה היה ציטוט מאותו ילקוט, דווקא משום שאת כן חוזרת על עצמך לפעמים, מבחינת רוח הדברים כמובן.
  וזה טוב.
  שלחתי את הפוסט הזה למישהי שהיום גיליתי שהיא פוטרה (היא גילתה לפני כמה ימים). מקווה שהיא בוהה עכשיו.
  ומעניין באמת אם פיטרו יותר נשים מגברים. הריקי כהן שבי חושדת שכן.

 • רונית  ביום 17/11/2008 בשעה 20:53

  http://www.notes.co.il/gadi/49673.asp

 • אני סתם בשביל שאלה  ביום 18/11/2008 בשעה 4:30

  "בנק הדואר הוא מקום מצוין להתבוננות פנימית"

  לבין

  ""להכיר את עצמו ולצמוח

  מילא עניין הצמיחה, בפעם האחרונה שעשינו פוטוסינטזה זה היה בערך לפני מיליארד שנים.

  אבל מה ההבדל בין "התבוננות פנימית" ל"הכיר את עצמך"?

  מה הדברים האלה בעצם אומרים?

  על אחד אתה מכניס מכות לאנשים והשני זוהי העצה שלך עצמך…

 • candy  ביום 18/11/2008 בשעה 10:34

  עשית לי את הבוקר:)

 • דניאלה  ביום 18/11/2008 בשעה 19:13

  פשוט היסטרי (:

 • אפרת  ביום 20/11/2008 בשעה 20:28

  הפוסט אדיר
  אבל פיטרו אותי השבוע
  ובינינו
  איזה דיכאון

 • נעה  ביום 01/12/2008 בשעה 1:06

  קיבלתי הרגע אישוש להשערה שלי שאני כנראה משוגעת (או טיפשה, אבל אני מעדיפה את האופציה הראשונה. היא פחות גרועה).

  אני -התפטרתי- מהעבודה שלי.
  כן, התפטרתי. דווקא עכשיו, בתקופה הזו.
  התפטרתי לפני שבוע ועוד לא חיפשתי משהו אחר. ואני ממש ממש לא עשירה. למעשה, אין לי אפילו שקל אחד שחסכתי. הכל מהיד לפה.
  ולמה?

  כי החלטתי לעצור ולעשות חושבים. כי הרגשתי שמרוץ העכברושים הוא פשוט גדול מדי, מסריח מדי, ולא קשור בכלל למה שנקרא 'פרנסה'.

  אז אני עושה לעצמי פרצופים מצחיקים במראה, גולשת בנט (וקוראת בין היתר את פוייר השנון), פתאום מוצאת זמן לסדר את הבית, לצאת לריצה, להתקלח כמו בתאדם. לפגוש חברים עם חיוך על הפנים שלי.
  לחשוב מה הלאה.
  לנשום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: