על התחממות כדור הארץ

 

א.

מה בעיניכם הדימוי הויזואלי החזק ביותר של התחממות כדור הארץ? דוב אומלל נסחף אל מותו על פיסת קרחון שנמס והתנתק מהחוף? גלי צונאמי אדירים שוטפים חופים מופזים? רעידות אדמה אימתניות? שריפות ענק? סופות משתוללות מעיפות משאיות באוויר כאילו היו קופסאות גפרורים? חיות נכחדות? אולי דווקא האנשים הטובים של טובאלו שהופכים לפליטי מזג אויר?

כולן בחירות טובות וראויות, דרמטיות לעילא, אבל אני בוחר דווקא בתמונות של תותחי השלג המנסים לכסות את מדרונות הגלישה של אתרי סקי באירופה. אין דרמה גדולה בתמונה הזו, את בה את ההשתאות וההוד אל מול הטבע בשעת זעמו או את החמלה האנושית כלפי כל מה שחי. אבל מה שכן, יש בה אירוניה מהסוג הקוסמי.

 

 

מתוך ויקיפדיה. http://en.wikipedia.org/wiki/Snow_cannon

 

יש שם משהו מעוות. זו לא פנטזיה נוסח דובאי, אין שם את האקסטרווגנזה וההומור של להביא שלג למדבר ויהי מה. יש שם משהו נואש, חלול. ראו כמה עלוב הוא התותח! כמה עלוב ומעורר רחמים הוא לעומת ההר הגדול והאדיש. כמה עלוב הניסיון הנואל לייצר שלג, לפברק את הטבע. מלחמה אבודה היא מלחמה עצובה. הניסיון האנושי לשלוט באקלים אף פעם לא נראה כה גרוטסקי.

התותח הוא משל לכל הסיפור כולו – ראו את האדם: הורס ומחריב את העולם, רודה בחיות האחרות ומכחיד אותן, זורע זיהום ומוות בכל אשר ילך, ואז, אחרי שהרס את הטבע הוא מתיימר להחליף אותו, ליצור מין טבע לעשירים. הרי מי עושה סקי? האנשים ששייכים לחלק המזהם והמנצל של העולם, אלה הגורמים להתחממות הכדור, שבמעשיהם תרמו ותורמים לעובדה שאין סקי באתר הסקי. אף פעם לא הייתי בחופשת סקי באלפים, אבל אני די בטוח שאין שם הרבה אזרחים טובאליים.

כמה יהיר זה לנסות לכסות הר בשלג. כמה חסר תוחלת. כמה אנושי.

 

ב.

התחממות כדור הארץ היא ניסוי אנושי קולקטיבי בהדחקה, ועוד הוכחה לכך שמדובר ביצר האנושי הבסיסי והקמאי, ביותר. במקרה הזה אנחנו נדרשים להדחיק חבילה גדולה מאוד – סוף העולם ממש – ועושים את זה בקלות. קטן עלינו.

אתם יודעים מה, עזבו את האירופאים ותותחי הסקי שלהם. לפני שנה ככה הייתי באיים המלדיביים, שהולכים ושוקעים מתחת לפני הים, עוד תוצאה מצערת של התחממות הכדור (כאן תוכלו לקרוא כתבה שכתבתי ב"מסע אחר"). הנקודה הכי גבוהה באי בו הייתי לא הייתה יותר ממטר. זה לא אי, זה חסקה. עבורי זה היה קצת כמו לצוף על קליפת אגוז. יש משהו מאוד לא בטוח באי שוקע, תסכימו איתי. אין שם הרבה יותר מדי עתיד. אבל למרות שניסיתי לעורר בהלה, תושבי האי לא היו כל כך מוטרדים. הם חיים את חייהם שם, בשקיעה מתמדת, מדחיקים בכיף. לא ראיתי שם אף תותח שיורה איים קטנים או משהו בסגנון. מחכים. מה שיהיה יהיה.

אפשר להדחיק הכל. הכל דחיק.

 

ג.

יש לי חבר שאומר שאין בכלל דבר כזה התחממות כדור הארץ, שהכל אנקדוטות ומשחקי סטטיסטיקה. כדור הארץ קיים מיליארדי שנים, ואי אפשר להוכיח מגמה על ידי מדידת פסיק קטן שבקטנים על גרף הזמן. זה מה שהוא אומר.

הוא אומר שהתחממות כדור הארץ זה כמו שפעם האמינו שכדור הארץ שטוח. ואיך לא? הבנאדם רואה שטוח, אומר "העולם שטוח". הבנאדם רואה שמתחמם, אומר "העולם מתחמם", ובכלל שהוא כל כך מרוכז בעצמו הוא אומר "העולם מתחמם בגללי", אבל זה כמו זבוב העומד על ראש הפיל הרץ ואומר לו "תראה כמה אבק עשינו". זה מה שהוא אומר, החבר שלי, ואני נשאר חבר שלו למרות תפישת המציאות הבעייתית שלו. איזה כושר הדחקה עילאי, לא? זה כבר מעבר ל"מתחמם, אבל יהיה בסדר", זו הכחשה מוחלטת של המציאות. יפה.

הלוואי שהיה משהו בדבריו, אבל אין שום עדות שתתמוך בתיאוריה שלו. כדור הארץ אכן מתחמם, וזה אכן בגללנו, אם להאמין לדעה הרווחת. כל השנים ניסינו לשלוט במזג האוויר בדיוק כמו שניסינו לשלוט בכל דבר אחר בעולם – בים, ביבשה, בדברים שמתחת ליבשה, באוויר ומעל האוויר, בחלל, וגם בחיות ובבני אדם אחרים – אבל הפעם זה לא הולך. גרמנו יותר מדי נזק. בהתחלה לא ידענו מה אנחנו עושים, אחר כך לא רצינו לדעת, אחר כך התכחשנו.

פעם היו בעיתונים תרחישי זוועה על התחממות כדור הארץ. היום אלה החדשות. אבל אנחנו ממשיכים בשלנו, יורים בתותחי שלג כמו ילדים.

 

ד.

רגע, רגע. "גרמנו"? "הרסנו"? "זיהמנו"? "התכחשנו"? מה זה כל האנחנו הזה? אני מסרב לקחת אחריות גם על העניין הזה. אני נולדתי אל תוך עולם חם ומזוהם שנשלט על ידי תאגידי ענק מרושעים ורשויות שגורמים את מרב הנזק, ואז מפילים עלינו את האחריות. אמרו לך להשתמש בדיאודורנט ספריי? תסתכל מהחלון, בנאדם, סביר להניח שתראה שם ארובה. אמרו לך לחסוך במים, אבל הם זורקים את כל הזבל לים. זה כמו השקר הזה של המחזור. במקום לשגע ת'בני אדם לזרוק את הבקבוקים במקום מיוחד ולעשות לכולם רגשות אשמה, אשר פשוט לאכוף חוקים שימנעו ייצור יתר של זבל פלסטי. אני עושה את שלי ואתם את שלכם, אבל האשם הגדול בהתחממות כדור הארץ הוא העולם התאגידי, אז בואו נתחיל להפנות את האצבע המאשימה למקומות הנכונים. לא שיש לנו סיכוי לנצח, אבל לפחות נדע מי אשם. מספיקה לי האחריות על החטאים שלי, אני לא צריך גם להעמיס את החטאים של מקדונלדס שכורתים יערות על מנת שיהיה לפרות שלהם איפה לרעות וממה לעשות את השקיות של הצ'יפס. ואז הם עוד אומרים לך, העולם השתגע.

בעיתונים קראתי על פתרונות משעשעים לפתרון בעיית ההתחממות; לפזר בחלל חומרים שיורידו את החום, או להציב שם מראות ענק שיחזירו חלק מקרינת השמש, דברים מהסוג הזה. הכל, חוץ מלהגיד די, לשבת על מי שצריך לשבת, ולהפסיק לחמם את הכדור המסכן הזה.

 

ה.

יש משהו פואטי בסוגיית ההתחממות. אם תרצו, מדובר במעין תשליל של מעשה האמנות. מהי האמנות, אם לא הדחף ליצור משהו מהרגע וליצוק אותו אל תוך האינסוף? מהי האמנות אם לא לגעת, ולו לרגע, באמת? מהי האמנות אם לא השאיפה הנעלה למצוא משמעות בחוסר המשמעות? מהי האמנות אם לא הרגישות העליונה אל הדבר שלפניך, ויהיה זה כל דבר – קערת פירות או נוף טרופי, דוגמנית עירום או חלום שחלמת? האמנות היא דבר טוב שנעשה לטובת הכלל ולמענו, היא אקט של אהבה.

ולעומתה – מהי התחממות כדור הארץ אם לא אדישות פושעת כלפי העולם בו אנו חיים? מהי התחממות כדור הארץ אם לא העדפה ברורה וחדה של הרווח המיידי על פני הטובה הכללית? מהי התחממות כדור הארץ אם לא ניהיליזם מוחלט? הכחשת המחר? חוסר מחשבה על נכדי נכדינו? מהי ההתחממות אם לא אטימות כלפי כל דבר שעומד לפניך – ויהיה זה דוב הקוטב, חופי אסיה או יערות הגשם. התחממות כדור הארץ היא דבר רע שנעשה לרעת האדם, היא אקט של שנאה.

 

ו.

יש פתגם אינדיאני שאומר משהו כמו "העולם הוא לא ירושה מאבותינו, הוא השאלה מילדינו ועלינו לשמור עליו". אני לא יודע אם זה באמת פתגם אינדיאני, אבל זה לא באמת משנה. לדורות הבאים נשאיר ככל הנראה שלל יצירות אמנות משובחות ועולם אחד מקולקל. הם יקללו אותנו. מגיע לנו. רק שלא ישכחו לקלל גם את התאגידים, להם זה מגיע יותר.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דב  ביום 24/02/2007 בשעה 18:08

  לטוס טסת? חשמל אתה צורך?

 • אסף פדרמן  ביום 24/02/2007 בשעה 18:14

  לפני כמה שבועות צפיתי בתוכנית של הביביסי על ניסוי ההדמייה הענק שהם עשו. הניסוי השתמש בכח מיחשוב חסר תקדים כדי לעשות סימולציה לעליית הטמפרטורות במאה השנים הקרובות. התוצאות לא מעודדות בכלל. אנחנו נרגיש את זה עוד בחיינו. שינוי של מעלה וחצי או שתיים יוצר אפקטים עצומים. ישראל עלולה להתייבש. באנגליה יהיו שטפונות (כבר יש) וגלי חום של חודש ימים. בדרום אנגליה אגב התחילו לנטוע זיתים, וכבר יש פירות. השתכנעתי לגמרי שההתחממות כבר כאן. לצעוק על התאגידים זה טוב, אבל רק על ידי חקיקה יהיה שינוי. באירופה עושים את זה, אבל שאר העולם עסוק יותר מדי בלהרוג אחד את השני או סתם להתעשר. בעסה. תן מבט בזה:
  http://www.bbc.co.uk/sn/climateexperiment/

 • תאגידים מרושעים  ביום 24/02/2007 בשעה 19:47

  רעידות אדמה ואי-לכך גם צונאמי אינם קשורים להתחממות. הם פשוט קורים בלי קשר אלינו ולקפיטליזם.

 • מייקל קרייטון  ביום 24/02/2007 בשעה 20:49

  דווקא יש יותר מכמה עדויות שתומכות בדיעה של החבר שלך.
  בספר "שלטון הפחד" של מייקל קרייטון (ספר מחורבן מבחינה ספרותית אבל מעורר מחשבה מבחינה מדעית) מוהאים מחקרים אמיתייים ומדידות שונות שקוראים תיגר על תיאוריית התחממות כדור הארץ ועל האדם כזרז של אותה תיאוריה.
  נסה ותהנה (או לפחות תעמיד למבחן את מה שאתה חושב שאתה יודע).

 • צביקה  ביום 25/02/2007 בשעה 9:19

  בכלל בכלל בכלל לא בטוח שכדור הארץ מתחמם, ובכמה, ואף אחד עוד לא התקרב ללהניח את הבסיס להוכחה שלבני אדם ולפליטותיהם התאגידיות, יש איזה קשר לכך.

  היצר האנושי הקמאי, מסתבר, הוא הלקאה עצמית, ולא הדחקה. לכדור הארץ יש היסטוריה ארוכה מאוד של שינויי טמפרטורה, כולל אחד מאסיבי מאוד ומתועד היטב, במאה ה-15. נדמה לי שאף אחד מהתאגידים המרושעים עוד לא נוסד אז.

 • ד.ט  ביום 25/02/2007 בשעה 10:43

  עניין החור באוזון למשל הוא עובדה מדעית מוכחת.

  ההשפעה המדוייקת של אפקט החממה שנוייה במידה מסוימת במחלוקת, אבל הצהרתך "ואף אחד עוד לא התקרב ללהניח את הבסיס להוכחה שלבני אדם ולפליטותיהם התאגידיות, יש איזה קשר" (להתחממות כדוה"א) מופרזת מאד.

  ייתכן בהחלט שהעניין הסביבתי משרת גם צורך נפשי מסוים, אבל זה לא מבטל את הטענות המדעיות הרציניות בעניין. כמו כן, אסור לבטל את השפעתן של חברות אנרגייה על המחקרים השונים – חברות טבק הצליחו לעכב בעשרות שנים את הגילויים על הקשר בין סיגריות וסרטן.

 • ירון  ביום 25/02/2007 בשעה 20:55

  הסיפור על תותחי השלג הוא בעל משמעות עמוקה יותר מאשר משל לסיפור הנהנתנים העשירים שמנסים לשלוט על הטבע. יש אנשים שרוצים להשתמש בתותח שלג לא בשביל אתרי סקי, אלא כדי ליצור עוד שלג ובכך לתרום למלחמה בהתחממות הגלובלית. אבל צריך לשים לב לכמות החשמל המטורפת שתותח כזה צורך, ובכך דוקא תורם להתחממות עצמה.
  זה קצת מזכיר לי שפעם ניסיתי לראות האם עסק של מיחזור הוא באמת ירוק, והגעתי למסקנה שכמות המשאיות שתהיה על הכביש כדי לשנע את החומר גלם המתמחזר, תפיק כל כך הרבה פיח כך שאני לא יודע אם זה שווה את כל העסק.
  זה כמו המושבים הירוקים האלה בגליל שמתכוונים לבנות כפר ירוק ללא זיהום, אבל כזה שמתפשט על שטח עצום שיכול לשמש לחקלאות. מבחינה זו הערים המזוהמות על בניניה רבי הקומות אולי רעות לתושביה, אבל טובות לסביבה, כי הם מרכזות את כל החולאים בהן ולא מתפשטות לכל חלקה טובה מחוץ לערים.

 • ניר  ביום 25/02/2007 בשעה 22:41

  מי בדיוק רוצה להשתמש בתותח שלג כדי להלחם בהתחממות הגלובלית? שמות ארגונים משהו..?

  תמוה בלשון המעטה.

 • אדאמאסטור  ביום 25/02/2007 בשעה 22:55

  דהרה פנתאיסטית משלי בתוך כל הדברים,
  דהרה אנרגית בתוך כל האנרגיות,
  דהרה משלי בתוך הפחם הבוער, הנורה הדולקת
  בתוך כל צריכת האנרגיה
  דהרה של אלף אמפר,
  דהרה נפיצה מנופצת כמו פצצה המתפוצצת,
  דהרה המתפוצצת לכל עבר בו בזמן,
  דהרה מעל למרחב, אני קופץ מעל לזמן,
  …… http://xtronics.com/reference/globalwarming.htm

 • סביבון  ביום 08/03/2007 בשעה 15:32

  ולהלן ההוכחה המדעית לכך: http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/technology/technology.html?in_article_id=440049&in_page_id=1965

 • ארז  ביום 26/03/2007 בשעה 15:38

  לאחרונה החלה תחרות ברשת שמטרתה לעורר את המודעות בקרב הגולשים להתחממות הגלובלית.
  פרטים נוספים כאן:

 • אלעד  ביום 11/06/2007 בשעה 4:27

  למה לישלול רעיונות כמו מראה בחלל או חומר אחר שיקרר אותנו? למה שלא נתחיל למצוא פטרונות ונפסיק להתלונן כל הזמן על איזה דפוקים אנחנו ואיך לא הינו בסדר כל השנים
  אז נכון לקח לנו הרבה זמן עד שנפל האסימון,אבל יותר גרוע זה מה שאנחנו עושים עכשיו
  בוכים,מתלוננים ולא עושים שום דבר חוץ מזה הלווו תתעוררו!!! די לבכי השטותי ולעשמות התינוקיות האלו תתחילו לעבוד על הכדור הזה
  והפעם בשבילו

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: