שחור הוא הירוק החדש

 

א.

ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, החליט בשבוע שעבר להקפיא את תוכנית ספדיה לפיתוח העיר לכיוון מערב, והפך לגיבור של הירוקים. כמה קל להיות פופולרי במדינה הזו שלנו, פשוט הולכים עם הרוח, מה גם שלאחרונה להיות ירוק זה אופנתי.

עוד לפני שנכנסים לפרטים של תוכנית ספדיה כדאי לזכור דבר אחד: גם עליה ניתן למצוא את טביעות אצבעותיו המטופחות של אהוד אולמרט, שלפני כעשר שנים הזמין את משה ספדיה לתכנן את התרחבות העיר מערבה ולבנות 20 אלף יחידות דיור על פני 24 אלף דונם. כך שזו בכלל לא "תוכנית ספדיה", זו "תוכנית אולמרט". עכשיו קל הרבה יותר להתנגד אליה, לא? עכשיו גם קל הרבה יותר להבין את תאוות ההתפשטות, את התשוקה לבטון ואת ההתעלמות מכל מה שירוק. עכשיו כל העליהום הזה על האדריכל נראה לא לעניין: בראיון שנתן ספדיה לעיתונים לא מזמן טען כי הציב תנאים לאולמרט, ביניהם שיתוף פעולה עם הירוקים. איכשהו, אני מאמין לו הרבה יותר משאני מאמין לשאר הגורמים בפרשה.

אני מנסה לא להיות אוטומטי בפרשה הזו. האינסטינקט הוא, כמובן, להיות לטובת הירוקים, אבל מירידה לפרטים נראה שהירוקים לא התנהגו מי יודע מה בכל הפרשה. לפי ספדיה, הוא עבד עם הירוקים שכם אל שכם במשך למעלה משלוש שנים עד שהגיעו לסוג של הסכמה. ואז לדבריו, אחרי שהוגשה התוכנית פרצה פתאום ההתנגדות והוא סומן כאויב הגדול.

 

ב.

עכשיו, אל תבינו אותי לא נכון – אני בעד הירוקים. תמיד. אבל אין ספק שההתנהגות המתוארת על ידי ספדיה מתאימה להם. הירוקים תמיד ידעו מה הם לא רוצים יותר טוב משהם ידעו מה הם רוצים, על כל ירוק תמיד יהיה מישהו שהוא עוד יותר ירוק ותמיד, אבל תמיד, הם יעדיפו את המחאה הקולנית ואת ההפגנה הצבעונית על פני הישיבה האפורה והמתישה בוועדת התכנונים. כזה הוא האופי הירוק, ובגלל זה, אגב, אני אוהב אותם כל כך.

תוכנית אולמרט-ספדיה הייתה אולי אסון ירוק, ואולי טוב שנעצרה, אבל בחייאת רבאק – למה תמיד הכול, גם הדברים הטובים, חייבים להיעשות בצורה כל כך חלטוריסטית?

 

ג.

אני מוצא סוג של יופי כמעט פואטי בהצטרפות של לופוליאנסקי החרדי אל הירוקים. בדת היהודית כמו שאני מבין אותה, יש לא מעט צדדים ירוקים ולא מעט אהבת טבע. היהודי הדתי מחויב לברך כשהוא רואה עץ חדש או מריח פרח יפה. הוא מחויב לאהוב את העולם שברא (לשיטתו) אלוהים, ולשמור עליו.

נכון, שכונות חרדיות הם הדבר הכי לא ירוק שאפשר לדמיין, אבל זה רק בגלל שהמנהיגים שלהם תוקעים אותם בחיים של עוני וכיעור. היהדות האמיתית, כמו שאני מבין אותה, צריכה להיות ירוקה יותר מהירוק הכי ירוק. אולי השידוך המפתיע של לופוליאנסקי והירוקים, למרות שנעשה לצרכים פופוליסטיים, הוא תחילתה של ידידות מופלאה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • כרמית  ביום 06/12/2006 בשעה 23:00

  הירוקים בעיקר רוצים ערים נעימות. לא עושה רושם שאכפת להם מהאזורים הכפריים במדינה. נו, שיהיה בהצלחה עם לופוליאנסקי.

 • יוחאי עילם  ביום 06/12/2006 בשעה 23:03

  קושיה לרב פויר:
  האם היהדות גם תומכת בחומרים ירוקים אחרים?

  אני לא בטוח שראש העיר החליט על ביטול התכנית מטעמים פופוליסטים. מימוש התכנית היה גורם לפרבור של העיר. השכונות החדשות היו מושכות אוכלוסיה יותר מבוססת ויותר חילונית, בעוד מרכז העיר, שם יש יותר חרדים היה נהיה עוד יותר עני.
  יכול להיות שזה היה גם אחד משיקוליו.

 • נמרוד ברנע  ביום 07/12/2006 בשעה 1:05

  הערה סמנטית שאתה לא בדיוק דוגמא אופיינית לה, אך דווקא בגלל שאתה – אדם "חברתי-סביבתי" כפי שדב חנין אוהב לומר, ביצעת אותה, אני רוצה להרחיב עליה קצת את הדיבור.

  פעמים רבות כאשר מתייחסים בתקשורת ההמונים אל ארגוני איכות סביבה מתארים אותם כ"ירוקים". מדוע הירוקים? מסיבות שהן כמעט בראשתיות, בשיח הפוליטי איכות סביבה נתפשת כקשורה לטבע, לצמחים ולפרחים, לחרושות וליערות (או כמו שאומר אריאל זילבר בשיר: "רוצה להיות חבר של קבע\בחברה להגנת הטבע\לשמור על החיות שלאט נעלמות מן העולם"]. מעניין שלא נוקטים מדיניות דומה בהתייחסות אל ארגונים מסוגים שונים, לדוגמא לא קראתי דיווחים בתקשורת הממוסדת שמתייחסת אל החרדים כאל "השחורים" או אל הארגונים החברתיים כאל "האדומים". אפילו אל ארגוני הקהילה הגאה לא קוראים "הוורודים", למרות הסטריוטיפ הבולט. המקרה היחיד שזכור לי מהשנים האחרונות הוא הכינוי, ששיחק דווקא לטובת המוחים, למתנגדי ההתנתקות בשם הגורף "הכותמים" לאחר שהפכו את הצבע לסמל המחאה שלהם.
  אני לא רצה להיכנס למלכודת של השיח הפוסט-מודרניסטי, "מסמן-מסומן" וכ', אבל אי-אפשר להתעלם מכך שכאשר מתייחסים אל הארגונים הפועלים למען איכות הסביבה – אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע, פעולה ירוקה, מגמה ירוקה וכ' תחת הכותרת "הירוקים", מסרסים אותם. בל נשכח כי כל עמותה כזאת שונה מחברתה והן מייצגות אינטרסים שונים. בהפגנות שמאל בכיכר רבין התקשורת מכנה בדרך-כלל את המפגינים "פעילי מחנה השלום" או "פעילי תנועות השלום", שזהו כינוי הרבה יותר מכבד ומפרט. לדב חנין, שדרך אגב היה יו"ר ארגון גג של התנועות הסביבתיות, מה שמראה על ריבוי תנועות ובעיתיות בשם הכוללני "ירוקים", יש הרצאה קטנה שהוא אוהב לחזור עליה. ההרצאה עוסקת בשלושת הגלים של התנועות הסביבתיות. אני לא רוצה להיכנס אליה, מכיוון שאני מניח שאתה בקיא בתחום דרור, אך ניתן ממנה ללמוד כי התנועות והארגונים הפועלים למען שינוי סביבתי אינם עשויים מקשה אחת ויש נימה של זלזול בהתייחסות אליהם כאל "הירוקים".

 • דורית  ביום 07/12/2006 בשעה 4:08

  ההבטחה של האל לאדם "פרו ורבו ומלאו את הארץ" וגם ההבטחה שלו לאברהם שירבה זרעו "כחול אשר על שפת הים" או במילים אחרות גרמו לפיצוץ אוכלוסין ואל תשאירו אף פיסת קרקע בתולה וירוקה , גם זה חלק מהיהדות

 • אבי  ביום 07/12/2006 בשעה 8:44

  נמרוד – מפלגות איכות הסביבה בכל העולם קרויות מפלגות הירוקים וסמלם הוא תמיד ירוק.

 • חייש  ביום 07/12/2006 בשעה 10:45

  או, אם נדייק, אדום-ירוק.

 • דרור פויר  ביום 07/12/2006 בשעה 12:31

  נמרוד – שום נימה של זלזול לא הייתה פה.
  יוחאי – שאלת חכם שאלת. צריך להפנות אותה לרב גראס. לשיטתם של הברסלבים הצעירים היא תומכת גם תומכת. לשיטת נוער הגבעות, תומכת אחושילינג. ורק החרדים, כשמם, חרדים.
  דורית – ליהדות הרבה חלקים, זה נכון, אבל מאיפה הבאת את זה שהיהדות קשורה לפיצוץ אוכלוסין? לא שמעת על גורלו העגום של עמנו? אנחנו נחלשים, מצטמקים, עוד מעט ונעלם.

 • עידן דורפמן  ביום 08/12/2006 בשעה 19:54

  בתור אחד הקמפיינרים הראשיים כנגד התוכנית (אתה יכול לטעום טעימה קטנה מהקמפיין הענק כנגד התוכנית בבלוג שלי), צר לי להגיד לך שדבריך נובעים מחוסר ידע, ומשם טעותם.

  אכן התוכנית התחילה בזמנו של אולמרט, אין חולקים על זה. התוכנית אפילו אושרה על ידי הגופים הירוקים (שלאחר מכן, היכו על חטא עקב כך), תמורת יצירת טבעת ירוקה מסביב למבשרת – איזור עין חמד ומערבה. הרשות לפיתוח ירושלים ועיריית ירושלים הפרו את ההבנות, ולכן החלה המלחמה נגד התוכנית.

  כן הצגנו תוכנית חלופית – דו"ח עתודות קרקע, לבניית עשרות אלפי יחידות דיור בתוך ירושלים, שעשה מהנדס העיר לשעבר של ירושלים, אורי בר שישת.

  דו"ח זה התקבל בסוף על ידי העירייה, שבחרה לקבל את כל טענותינו על התכנית, ובלי הצבת אלטרנטיבה ראוייה לאיפה כן ניתן לבנות, היינו מפסידים.

  לצערי דרור, כתבת מתוך הנחות יסוד וסטראוטיפים לא נכונים, ללא בדיקת טענותיך, וכתבת פוסט ללא ביסוס.

 • איתיש  ביום 09/12/2006 בשעה 23:55

  שתגובתה למעלה של דורית, ממש מגוכחת.

 • דרומי  ביום 11/12/2006 בשעה 21:57

  הרשימה התקבלה בבלוגדיבייט
  http://blogdebate.org/threads.php?thread=42

 • האזרח דרור  ביום 12/12/2006 בשעה 21:15

  א. דורמפן צודק לגמרי. היה כאן מאבק של שנים, גם אם הוא נראה מבולגן – לעניים אין כסף לקמפיין מסודר ומתמשך בתקשורת. המאבק היה קיים זמן רב – פשוט בתקשורת הוא לא היה.

  ב. זה המקום להצדיע קצת לכל הקמפיינירים של החברה להגנת הטבע שכן עושים עבודה מאוד אפורה בוועדות התכנון – איריס האן לדוגמה, ש99% מהעבודה שלהם גם הירוקים בעצמם לא רואים ולא שומעים

  ג. וזה מבלי לגרוע מארגונים וקבוצות ויחדים אחרים, שבלעדיהם המאמצים של החבלה"ט היו סתם קרב נסיגה ארוך ומתיש(ולא שזה רחוק מזה)

  ד. אין סתירה למעשה בין יהדות לבין אקולוגיה – השאלה היא איזה יהודים, – קיבוץ. לוטן לדוגמה – הם יהודים לא? וביהדות יש דברים הרבה יותר יהודים מאשר רוב הדתות האחרות והאידאלוגיות (להרחבה – הרמן דיילי, "לטובת הכלל" פרק 5)
  – לדוגמה
  שמיטת חובות בשנת יובל (יובל 2000 לשמיטת חובות לעולם השלישי צמח מהרעיון הזה)
  לדוגמה יום שבת
  לדוגמה יום כיפור(אפילו היה על זה כתבה בהעיר )
  לדוגמה מנוחה לאדמה בשנת שמיטה
  לדוגמה מונח התיקון ביהדות (ספרו של דוב חנין – מקום לתיקון)
  הפסוק בברשית "לעובדה ולשומרה" – בקיצור לא חסר
  המצווה למילוי הארץ מלווה בסייג – ומלאו את הארץ – לא יותר

  גם לא חסרות בעיות, – כמו התפיסה שהאדם מעל הטבע, או הפונדמטליזם או הסגידה לריבוי ילדים – אבל אף אחד לא מושלם

 • דרור פויר  ביום 13/12/2006 בשעה 10:30

  דורפמן ודרור, טוב. אני מתנצל. אבדוק את העניין יותר לעומק. ובכל מקרה, לא התכוונתי לזלזל באף אחד

 • האזרח דרור  ביום 13/12/2006 בשעה 14:20

  זה מהיהדות לא?
  😉

  ופויר , עשה טובה, במקום לדבר על הגיבנת של הירוקים, ושל החרדים, תוריד רגע את התוכי מהכתף, ותשדרג קצת – מה הקשר בין סביבה לבין הגנת הטבע?

  לטובת מי שפיספס את 3 הגלים של דוב חנין:
  הגל הראשון – עד בערך רחל קרסון מדבר על שמירת טבע – זה בערך החברה להגנת הטבע לפני 10 שנים.
  מאבק לדוגמה – לא לקטוף פרחים, לא לייבש את החולה

  הגל השני – זה שמירת טבע+הגנה על הבריאות (לדוגמה מאבק במסרטנים( +הגנה מפני אסונות אקולוגיים כלל עולמיים (לדוגמה – גרינפיס)
  מאבק לדוגמה
  – זה שהילדים שלנו יש הרבה פחות צזיום 137 בדם זה בגלל שכבר אין ניסויים של
  פצצות אטום באטמוספירה (גרינפיס כבר אמרנו)

  הגל השלישי- שבארץ הוא קיים בקטנה – זה גל שמדבר על סביבה, כלכלה, צדק חברתי , אנרגיה , חקלאות, תרבות כגורמים שקשורים יחד ומשפיעים זה על זה – ארגונים לדוגמה אדבסטרס, ג'ובלי 2000, ריקליימ דה סטריטס, מסה קריטית, אוכל במקום פצצות, ידידי כדור הארץ, להגדיר מחדש את הקידמה , ובארץ – פעולה ירוקה ומגמה ירוקה

  מאבקים לדוגמה – סחר הוגן, סיאטל, מאבק בפרבור בכביש 6 ובתוכנית ספדיה , מס טובין וכו'

 • האזרח דרור  ביום 14/01/2007 בשעה 9:19

  הנה הזדמנות בשבילך

  ק שילוט דרכים אוסר על הצבת שלטי פרסומת לאורך דרכים בין עירוניות. הרשויות המקומיות עוברות על החוק ומתירות לחברות הפרסום להציב שלטי חוצות ענקיים לאורך הכבישים. עמותת פעולה ירוקה בסיוע הקליניקה לצדק סביבתי החלה במאבק משפטי בעניין זה כבר לפני כשנתיים. לאחר דחיות חוזרות ונשנות, התחמקויות, הערמת קשיים וכד' מצד הרשויות המקומיות וחברות הפרסום, סוף סוף לפני כחודש אמרה הרשות השופטת את דברה. בפשרה שהושגה בין הצדדים בבימ"ש, וקיבלה תוקף של פסק דין, נקבע שעד סוף 2007 יורדו כל שלטי החוצות בכבישי איילון. הרשויות המקומיות התחייבו לא לתת רישיונות חדשים, וחברות הפרסום התחייבו להוריד את השלטים עד תום השנה.

  היה ברור שבזה לא תם הסיפור. ח"כ יורם מרציאנו, יו"ר סיעת העבודה בכנסת, מיהר להגיש הצעת חוק לשינוי חוק שילוט דרכים , כך שתיתכן הצבת שלטי פרסום גם בכבישים בין עירוניים. מרצאינו כבר העביר את ההצעה והיא תידון כבר ביום ראשון הקרוב 14.1.07 בבוקר!

  משרד התחבורה והמשטרה הצהירו לאחרונה כי השילוט הנ"ל יוצר סכנה בטיחותית. הוא גורם להסחת הדעת של הנהג המביט בו (אחרת מה הטעם בפרסומות, אם לא מביטים בהן?), והדבר מסוכן במיוחד לנוכח מהירות הנסיעה הגבוהה בכבישים בין עירוניים. לכן הודיעו שיש להסיר את שלטי החוצות באיילון. תאונות הדרכים בישראל גובות קורבנות רבים. ובנוסף עפ"י מחקר של הטכניון בשיתוף משרד התחבורה משנת 2004, עלות תאונות הדרכים מגיעה ליותר מ-12.5 מיליארד ₪ בשנה!!!

  בנוסף, בכבישים אנו "קהל שבוי" אשר נחשף למסרי הפרסום ללא יכולת התגוננות. אם יאושר התיקון של מרציאנו, לא רק שהמצב ימשיך להיות כפי שהוא כעת, אנו עוד "נזכה" לראות הרבה יותר שלטים בהרבה יותר כבישים אשר יתחרו על תשומת ליבנו. האם אין די פרסומות בחיינו גם ככה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: