ובינתיים, בבית המעצר נגב

גלית ביקרה היום בבית מעצר נגב בבאר שבע יחד עם קבוצה מטעם "רופאים לזכויות אדם" שעוקב אחר הנעשה גם בבתי מעצר. אלה התרשמויותיה, וההתרשמות שלי מהן.

אאכזב אתכם על ההתחלה: אין דרמות גדולות או עינויים נוסח גואנטאנמו, אין הרעבות ואין התעללויות. השוטרים היו אנשים נחמדים בסך הכל שלא רוצים להרע לאף אחד ועובדים עם תקציב בלתי אפשרי.

זה הביקור הראשון של "רופאים לזכויות אדם" בנגב אחרי הבג"צ שהגיץ הארגון בעניין בית המעצר נגב: אכלוס יתר, הלנת אסירים על הרצפה עם מזרונים מעופשים ואף בתוך תאי טלפון, תוך פגיעה בזכויות האדם שלהם ובכבודם. מדובר באנשים שעניינם המשפטי לא הוברר עדיין, אנשים כמונו, לא אשמים.

בנוסף, בתי מעצר הם מקום מועד להתאבדויות. ארבעה עצירים התאבדו בשנה האחרונה בבית מעצר נגב, והיו עוד 12 נסיונות התאבדות, אבל המקום לא מספק שירותי בריאות נפש. בנוסף, בכל בית המעצר אין אף עובד/ת סוציאלי/ת. לא צחוק. אנשים יכולים לשבת חודשים בבית מעצר, ובריאות נפש זה דבר חשוב. הרופאים התריעו על הנושא, והמשטרה אמרה שזה בטיפול. חשוב להבהיר: זה לא שנמנעת עזרה נפשית מעצירים. הם מופנים לבית חולים פסיכיאטרי במקרה הצורך (בחדר השוטרים אף תלוי דף האומר ששוטר שלא לוקח עציר לטיפול פסיכיאטרי ייאלץ לעשות את זה על חשבון ימי פגרה. איום רציני ביותר), אבל זה רחוק מלהיות מספיק.

התפישה של המשטרה את הפסיכיאטריה היא מצומצמת למדי. עבורם, לפסיכיאטריה מטרה אחת: לקבוע האם יש אצל העציר "פוטנציאל אובדני" או לא. אחרי ארבעה עצירים מתים ואחרי שהארגון הגיש בג"צ בנושא הזה, הקים בית המעצר צוות שיחקור את נושא ההתאבדויות במעצר. בצוות הזה אין פסיכיאטר. מה גם שנערכו המון מחקרים בנושא, ובאמת שלא סביר להניח שצוות של בית המעצר של מחוז נגב יביא לפריצת דרך בתחום.

חוץ מזה, בחדר באגף הקטינים שוהים ארבעה קטינים. חדר אבן קטנטן, ללא חלון. לא נותנים להם עיתונים, לא נותנים להם ספרים ולא שום אמצעי בידור אחר. מה שכן נותנים להם זה סיגריות. ארבע סיגריות לקטין ביום. כירת סיגריות לקטינים היא עברה פלילית שבצדה קנס של כ-13 אלף שקל. כנראה שלתת להם בחינם זה בסדר.

לא דרמות גדולות, כאמור. סתם יום של חול בבית המעצר נגב שבמרכז באר שבע.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Moon  ביום 07/04/2006 בשעה 8:36

  מזעזע ומביש.
  מה שלא הבנתי מדבריך, הוא האם מדובר בפלשתינים?יהודים?
  ולא! לא שזה משנה בכלל!!!
  אלא שמשום מה הבנתי מבלי שזה צויין שמדובר בעצירים פלשתינים -שכך מרשה לעצמו ה"משטר הנאור" שלנו להחזיק בהם.
  שהרי אנחנו יודעים באילו תנאים מפליגים מוחזקים פושעים כמו יגאל אמיר, רוצחי נהגי מוניות ואחרים…

 • דרור פויר  ביום 07/04/2006 בשעה 10:13

  מדובר בבית מעצר לאזרחים ישראלים, לא בית מעצר בטחוני למחבלים. יש גם אגף שב"חים

 • רוני  ביום 07/04/2006 בשעה 15:08

  ולא סתם, כי אפשר לחוש בין השורות כאן, כמו בהרבה מקומות אחרים בהם כותבים על באר שבע והאיזור, את הנטישה האיומה של המדינה את המקומות האלה. גרתי שם שנים, וזה כמו לגור בחו"ל – שום קשר לחיים כפי שהם מוכרים במרכז הארץ.
  התסמונת של הריחוק קיימת בהחלט גם בצפון, אבל תחושת הנטישה הזו חזקה בעיקר משדרות דרומה.
  איזה יופי שגלית והחברים שלה עושים את העבודה הזו.

 • אורי  ביום 08/04/2006 בשעה 1:20

  כל הדברים שקיימים במציאות, אבל מפריעים לנו להתנהל בחיים הנורמליים שלנו, מול המחשב / המסך הקטן.
  ואני חזרתי היום מבריכת הטכניון לחברתי האהובה וחשבתי שהעולם יפה… מישהו סיפר על רעב בעזה, אבל זה רחוק מכאן, לא?

 • מיקי גלפרין  ביום 08/04/2006 בשעה 16:14

  עם זאת, אני קצת מתנגד לדבר שנאמר במאמר אודות העובדה שמדובר באזרחים בדיוק כמונו. אם הם אזרחים תמימים בדיוק כמונו, מה האם עושים שם? שכן, בשונה מאיתנו, ברור שהיה דבר כזה או אחר שהם עשו. המערכת הבירוקרטית והמשפטית בארץ (שהיא דפוקה בפני-עצמה, חשוב לציין), לא הוכיחה עדיין את אשמתם. אך זה לא אומר שהם אינם פושעים, רוצחים, אנסים, וכד'. ועל-כן, יש להתייחס אליהם בהתאם. ולכן, אין שום סיבה להשוות אותם אליי או אל כל אחד אחר כאן. יש כאן הצגת עמדה מעוותת. הרי ברור שהם אשמים, אחרת הם לא היו יושבים או שוכבים שם. קל וחומר, שהחפות שלהם והשתייכותם למעגל האזרחים הרגילים זמניים, משום שהמערכת המשפטית הדפוקה והעיוורת בארץ עוד לא הוכיחה שהם אשמים.
  המשך יום נהדר לכולם…:)

 • דרור פויר  ביום 09/04/2006 בשעה 18:43

  מיקי, ההגיון שלך מעט עקום לטעמי. אתה כותב שזה שהם שם לא אומר שהם לא רוצחים ואנסים. אכן – אבל זה גם לא אומר שהם כן כאלה. אדם במערכת שלנו הוא חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. כנראה שלא היית בבתי מעצר אם אתה אומר שאי אפשר להשוות אותם אליך ואלי. אתה לא מכיר אנשים שלא שילמו דוחות עירייה ופתאום מצאו את עצמם בבית מעצר? אנשים נעצרים הרבה פעמים על לא עוול בכפם. לא כולם אשמים, אח שלי. שאתה כותב "הרי ברור שהם אשמים, אחרת הם לא היו יושבים או שוכבים שם" וכאן אתה מפגין חוסר רגישות איום ונורא בעיני. וחוץ מזה, גם לאשמים מגיע סעד נפשי ופיזי. ואחר כל זה אתה עוד אומר שהעמדה שלי מעוותת…

 • אורי  ביום 11/04/2006 בשעה 15:27

  כנראה שמי שלא נעצר בבית המעצר נעצר במחסום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: