רק בוים יביא שלוים

 

א.

עוד פחות משבוע לבחירות, והפרשנים בכלל לא חלוקים בדעתם בסוגייה איך תשפיע התפרצות שפעת העופות בישראל על הקולות הצפים ועל תוצאת הבחירות בכלל. אפשר היה לחשוב דווקא שלשפעת העופות תהיה השפעה גדולה על אחוזי ההצבעה – הרי אין דבר טוב יותר לפוליטיקה הישראלית מהאימה הקיומית ומהפאניקה הציבורית. אבל מכוני הסקרים איתנים בדעתם: לשפעת העופות לא תהיה השפעה על תוצאות הבחירות. מיליון עופות מתים פלוס מינוס וכמה קיבוצים ומשקים שאולי יקרסו לא משנים שום דבר; אף אחד לא יעבור מקדימה לליכוד, ממרצ לעבודה או מהאיחוד הלאומי לישראל ביתנו בגלל כמה תרנגולות (סליחה, עופות).

אם היה, חלילה, פיגוע, אולי היה על מה לדבר. פיגוע משפיע, פיגוע תמיד משפיע, יש כאלה שאפילו אומרים שיש מועמדים – מהצד השני, כמובן – שממש מחכים לפיגוע. פיגוע משפיע, אבל עוף? כולה עוף, ולכל עוף יש תחליף עוף.

 

ב.

עוד פחות משבוע לבחירות, ודווקא עכשיו היא בחרה להגיע, שפעת העופות הזאת. טוב, בחירות, למי יש זמן. אבל כבר חודשים שברור ששפעת העופות היתה צריכה להגיע אלינו. בנאדם היה צריך להיות ממש אידיוט על מנת להיתפס מופתע. במדינות שכנות, כמו מצרים או טורקיה כבר פרצה המחלה, ולמרות שאני לא יודע הרבה על ציפורים, הרי שדבר אחד זכור לי במעורפל: הן עוברות ממקום למקום ואין להן שום עניין בגבולות מדיניים. מחלות מתנהגות אותו הדבר בדיוק.

אז לא, אף אחד לא ישנה את דעתו בגלל שפעת העופות, אבל הבעיה היא בדיוק אותה הבעיה כמו הרבה בעיות אחרות פה, לא? קוצר ראות והבטחות שווא. הרי היה ברור שהדבר הזה הולך ליפול עלינו. היה קצת זמן להתכונן, לחשוב מה עושים כשהווירוס יגיע, לתכנן מראש את ההיערכות והתגובה, אבל כשהדבר הזה נחת עלינו – לא ממש עלינו, יותר על העופות המסכנים – אף אחד לא הצליח לחשוב על שום דבר מקורי יותר מהשמדה המונית, אכזרית ופזיזה של כמיליון "ראשים", רובם בריאים, וזאת בלי לחשוב יותר מדקה וחצי על מה קורה אחר כך, מה שהביא לנו את התמונות היפות, המלבבות, של עורבים ואנפות מנקרים פגרים טריים; דרך אידיאלית לוודא שעוד התפרצות בדרך.

גם אחר כך, אם הבנתי נכון, פשוט פרשו יריעות ניילון בתחתית הקברים ההמוניים, ואחר כך כיסו אותם בסיד. לא יודע מה אתכם, אבל ההבטחות שזה מה שימנע מכל המחלות האלה לחלחל אל מי התהום לא הרגיעו אותי. כשהם אומרים לי שהם חשבו על משהו, אני ישר מחפש את המצלמה הנסתרת.

כמה אכזריות הייתה בהמתה הזו: קודם מנעו מהתרנגולים מים יממה שלמה, שיהיה צמאים, ואז נתנו להם לשתות רעל. כן, אני יודע, אלה רק עופות, אפילו לא בהמות, אבל האם זה חייב היה להיות ככה? אי אפשר היה לחשוב על משהו אחר, המתה בגז אולי? (סליחה על האסוציאציה, אבל כשמדברים על "מבצע ההשמדה המוני" ועל "גיא ההריגה", זה מה שמקבלים).

ככה זה כשהאכזריות והאטימות משתלטות על החיים שלנו פה.

 

 

בוים. זאב בוים

 

ג.

אבל מה, תמיד יש צדיק אחד בסדום הזו שלנו. קבלו את גיבור הרגע: שר החקלאות זאב בוים, האחראי על כל הסיפור הזה, למרות שהוא מכהן בתפקידו פחות משלושה חודשים, שהגדיל לעשות והכריז כי לא יהיה מנוס מלהשמיד – תחזיקו חזק – גם את התוכים בפינות החי בקיבוצים. כולל טווסים. די, נמאס מהטווסים האלה.

הו, זאב בוים! כמה טוב שנמשיך לראות אותך גם בכנסת הבאה, ואולי אפילו בממשלה, מי יודע. איזה שר אחראי! איזה קור רוח במצבי משבר! כמה רוגע וביטחון נוסך בי בוים, וכמה טוב שיש מישהו אחד חזק ונחוש שיחליט שמה שיציל את המצב זה להרוג עוד כמה תוכים. מה שנקרא, להרוג תוכי ולנוח.

בוים, אתה גיבור היום! הצלת את המדינה. בוים, אם היו לנו עוד עשרה כמוך היינו כובשים את העולם! בהתנהלותו האחראית, הממלכתית והששה אלי קרב, הוכיח בוים כי הוא מועמד ראוי, שווה בין שווים במפלגת קדימה. ומי יודע, אולי בעקבות התקדים של אולמרט אהוד ואריאל שרון, נקבל בתוך כמה שנים את זאב בוים כראש הממשלה. ולמה לא, בעצם? בוים הוא לא פחות לא ראוי מאהוד אולמרט ולא פחות אלמוני ואפרורי ממנו. למעשה, סביר להניח שהוא יותר נקי.

מה שבטוח – השמדת התוכים תביא אותו רחוק בפוליטיקה הישראלית שאין דבר שהיא מכבדת יותר מהתעמרות בחלש ובחסר הסיכוי.

בעיני רוחי אני כבר רואה את הסטיקר: רק בוים יביא שלוים. ובשלב הזה קשה לי להתאפק ואני כבר שומע באוזני רוחי את הג'ינגל מזמרר צ'ירי בים צ'ירי בוים.

 

ד.

עוד פחות משבוע לבחירות, ונדמה שככל שהבחירות יותר גורליות כך הן יותר משעממות. מדינה משונה זו, שמשתעממת מהגורל של עצמה. הפעמיים היחידות ביום שאני מקבל בהן איזושהי תחושה של טרום בחירות הן כשאני עובר בתחנת רכבת צפון בדרך לעבודה וממנה. וגם, לא יותר מדי: כמה שלטים ולידם פעילים בשכר מינימום, מבטם עייף ודהוי והם עוברים בין המכוניות בחוסר חשק.

מצחיק אותי במיוחד לעבור ממש ליד השלט העצום שעליו מתנוסס פרצופו של האח החמישי במשפחת אולמרט, והוא עול ימים ושמח, מבטו ערני וניתן להבחין בזיק של הומור בעיניו, לחייו שמנמנות, סומק ורדרד עולה מהן וכולו, מה יש להגיד, ממש שמש נצחית בראש צלול. זה כנראה האח המוצלח, אני אומר לעצמי, וכמה יפה מצדו שהתגייס לטובת אחיו האפרפר וחסר הכריזמה והציע לדגמן בפוסטרים. באמת, כל הכבוד. אני כבר לא יכול לחכות לשלטי החוצות הענקיים עליהם יככב אחיו ההורס של זאב בוים.

 

ה.

אז כולם משתעממים ורבים לא יטרחו ללכת ולהצביע. פעם הייתי נושא נאומים חוצבי להבות על כוחה של הדמוקרטיה, על יום חגה (ובאמת, יום בחירות הוא תמיד יום מאוד כיפי, האין זאת? כולם בשבתון וכולם מרוצים מהחיים. כמו יום כיפור, רק עם מכוניות ואוכל; כמו יום העצמאות, רק בלי שירותרום ואוכל; כמו שבת, רק באמצע השבוע), אבל היום אין לי הרבה מה לומר לזה שלא מצביע. זו עדיין טעות בעיני, אבל איך אפשר להאשים את מי שנמאס לו? הרי כל רבע שעה יש בחירות, ובכל פעם כוכבים חדשים ומפצים בכל מני גדלים וכל פעם יש מרכז חדש, וקוסם חדש עם פתרון נהדר לכל הבעיות, ותמיד בהתחלה אתה מרגיש שיש סיכוי ובסוף מבין שאין מצב.

 

ו.

הדבר היחיד שנראה די ודאי – והלוואי שאתבדה – הוא שהולך להיות יותר גרוע. קדימה זו פארסה, לא משנה כמה מנדטים תקבל, ואולמרט יהיה ראש ממשלה רע עם השותפים הכי גרועים. אני בכלל לא מבין איך אפשר להצביע לקדימה, אבל זו לא תהיה הפעם הראשונה בה אני נכשל לחלוטין בלהבין מה האנשים רוצים ומה הם מחפשים.  

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • זו ש  ביום 24/03/2006 בשעה 22:16

  עד הסטיקר, קראתי את כותרת הרשימה שלך בתור מין פרודיה משיחית למחצה, "רק בוים יביא שלוים"
  (slavim)
  🙂

 • מוטי  ביום 25/03/2006 בשעה 9:38

  דרור,
  לגבי שפעת העופות אתה צודק ב-100% רק שהאשמה היא לא בבוים, הוא אומנם שר אבל אני לא בטוח שיש לו רקע בחקלאות ולכן סביר להניח שבקרוב הדרג המקצועי במשרד הזה יתן את הראש…
  מה שכן, ראיתי השבוע תשדירי בחירות וחשבתי עליך. התשדיר של חד"ש שאותם אתה מנסה לקדם, היה בערבית עם תרגום כל כך מבזה ועם שגיאות בעברית שהם בכלל כנראה לא בונים על קולות יהודים וחבל.

 • כמה דע"מ  ביום 25/03/2006 בשעה 11:39

  על מנת להאבק בשפעת הפועלים, זו התוקפת אותך במרומי הפיגום או במהלך סבלות מורכב בו האצבעות שלך מן הסתם ישלמו את המחיר. הצביעו דע"מ, רק דע"מ כי כל מי שהיה פועל ראוי שיזכור. אדרת דע"מ שיש עמה כבוד ולא סתם התחדשות שלא מכבר פסה, חד"ש גיחי גיחי.

 • דרור פויר  ביום 25/03/2006 בשעה 11:52

  מוטי, ברור שהאשמה היא לא בבוים. בוים הוא רק סימפטוים.
  ולצערי, אתה צודק לגבי חד"ש. אני לא רואה תשדירים, אבל אני חש את זה
  וזוש – לא אכחיש כי אני מוצא אלמנט משיחי בזאב בוים

 • מנשה  ביום 25/03/2006 בשעה 12:47

  יש מצב שהשמדת התוכים בפינות החי לא תספיק.
  הייתי הולך גם על השמדת הלולנים ובני המשפחה.
  ייתכן שלא ישארו אנשים במדינה, אבל לעזאזל – שפעת עופות לא תהיה פה!

 • אליק בליק  ביום 25/03/2006 בשעה 20:02

  האם היית מצפה ממשהו אחר בחברה האלימה שלנו? כאן משמידים את כל מה שמפריע, לא משמידים, הורסים והורגים כאן רק תוכים ועופות, משמידים את החמצן ואת הנוף, הורגים עצים וצמחים, והורגים גם מדי פעם איזו ילה פלסטינאית תמימה שנקרתה למקום הלא נכון.

  ככה זה פה עכשיו, כל מה שמפריע לך ונקרה בדרכך – השמד אותו. וכמובן שיש לזכור וידוא הריגה.

 • אייל  ביום 25/03/2006 בשעה 22:33

  אליק בליק בוים צודק.

 • ספלינטור  ביום 25/03/2006 בשעה 23:55

  http://room404.net/?p=10853

 • בילי  ביום 27/03/2006 בשעה 22:29

  והציבור אינו אדיש
  הויכוחים עברו מקום. מהספסל לרשת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: