תיאוריה של הדת

 

תיאוריה של הדת זה פשוט ספר נהדר. בטאיי הזה, אתה קורא אותו, ולפעמים יש משפט, או פסקה, או עמוד, שאתה לא ממש מבין בקריאה הראשונה, ולפעמים גם בשניה, אבל זה לא ממש משנה; אתה תמיד מתפעל מהחופש המחשבתי של בטאיי, שעובר מנושא לנושא כמו פרפר של מחשבה; יחסי טורף ונטרף בטבע, קורבנות, חגיגה, קדושה, מין, מוות, ממסד, אינטימיות, אובייקט, סובייקט, מסמן ומסומן, רע וטוב, מוסרי ולא מוסרי, ועוד, ועוד – הכל מתחבר ביחד לרצף פילוסופי מרהיב ממש. אתה קורא, ולא יכול שלא לומר לעצמך משהו כמו: בטאיי הזה, איזה תותח! איך הוא עושה את זה? איך הוא משחרר ככה את המחשבה שלו? מה הוא לקח, אני רוצה גם.
בטאיי עצמו מנסה לענות על השאלה הזו בהקדמה הקצרצרה, עמוד וחצי, בתחילת הספר: "ניסיתי לבטא מחשבה נעה", כותב בטאיי, "בלא לנסות לתת לה עיצוב מוגמר… פילוסופיה לעולם אינה בית, היא פיגום".
ואכן, אין דברים שלמים ב"תיאוריה של הדת", כי הנושא האמיתי של הספר הוא לאו דווקא אחד מהנושאים שהזכרתי, הנושא העיקרי הוא הדיאלקטיקה ההגלייאנית, שהיא הזרימה הבלתי פוסקת של כל הדברים אל עבר הטוב, למרות שהדרך רצופה בשלילה, ושלילה כפולה, והרס של כל הדעות הקדומות. בטאיי מפרש את הגל כמו ילד: בלי פחד, בלי רגשי נחיתות, אבל עם המון אהבה ואינסטינקטים בסיסיים נכונים. קראתי את הגל, שברתי עליו את הראש ואת השיניים, אבל רק עכשיו, עם בטאיי, אני חושב שאני ממש מבין אותו, וגם אוהב אותו יותר.
בטאיי הולך על הגבול, לא פוחד לדפוק את הראש בקיר, לא פוחד לשאול שאלות שאין עליהם תשובה, לא מהסס לכפור במוסכמות (לכפור? הוא פשוט מרסק אותן!), ואין לו בעיה לקחת את המובן מאליו ולהפוך אותו על הראש. זה אולי לא נכון לכתוב על ספר פילוסופיה שהוא כיפי, אבל זה מה ש"תיאוריה של הדת" בעיני – פשוט כיף, התעמלות למוח, שיעור בחופש מחשבתי. גם אחרית הדבר מאת חיים דעואל לוסקי מצויינת, וכך גם התרגום של עידו בסוק.

תיאוריה של הדת, ז'ורז' בטאיי, רסלינג

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: